Kādas durvis ir drošas dzīvoklī vai privātmājā

Vēlme iegādāties metāla ārdurvis uzstādīšanai dzīvokļos, privātmājās un biroju telpās ir visai pamatota. Šādas durvis ir drošas, izturīgas, vizuāli pievilcīgas un atbilst visām dzīves prasībām sarežģītos klimata un sociālos apstākļos.

Veicot izvēli, pircējs saskaras ar tādām tipiskām problēmām kā sasalšana, apdares saplaisāšana, slēdzeņu mehānismu sabojāšanās, ledus veidošanās, eņģu nosēšanās, kondensāta veidošanās iekšpusē.

Lai iegādātos konkrētai telpai vispiemērotākās tērauda ieejas durvis, ir jāņem vērā vairāki parametri:

  • Drošības līmenis
  • Siltumizolācijas īpašības
  • Durvju furnitūras kvalitāte
  • Komplektācija (actiņa, slēdzeņu skaits u.c.)
  • Ārējā apdare (dizains, estētika un materiālu praktiskums)
  • Iekšējā apdare, siltinājums

 

SVARĪGI DROŠĪBAS PARAMETRI

Pretuzlaušanas līmenis

Tā kā metāla ārdurvis  bieži vien tiek uzstādītas telpās, kurās to īpašnieki ilgu laiku neatrodas (noliktavas, ārpilsētas mājas u.c.), durvīm ir jābūt aprīkotām ar izturīgu durvju vērtni. Metāla loksnes optimālais biezums ir 1,5 mm un vairāk. Turklāt durvju vērtne papildus tiek pastiprināta ar vertikālām un horizontālām cietības ribām.

Pietiekami smagas un cietas durvis parasti tiek uzstādītas vismaz uz trīs eņģēm un aprīkotas ar pilnu pretuzlaušanas elementu komplektu. Slēdzeņu sistēmu parasti veido divas dažāda veida ierīces, no kurām vienai jābūt trīs punktu suvaldu tipa bloķēšanas ierīcei ar pretvandālisma bruņu aizsardzību.

Pastāvīgi apdzīvojamas mājas vai dzīvokļa ārdurvis var būt vieglākas, tomēr kvalitatīvas slēdzenes un pretnoņemšanas tapas eņģu zonā ir obligātas.

Aizsardzība pret vandālismu un ugunsdrošība

Ņemiet vērā, ka metāla ārdurvis tiek ekspluatētas ne tikai sarežģītos temperatūras svārstību, paaugstināta mitruma un tiešu saules staru ietekmes apstākļos, bet arī bieži tiek pakļautas vandālismam. Dekoratīvā aizsargpārklājuma izvēli bieži vien noteiks tieši prasības aizsardzībai pret vandālismu.

Tērauda durvju ugunsdrošību drīzāk raksturo nevis ugunsizturības robeža, bet gan specializētas konstrukcijas un izvēlētais ārējās un iekšējās apdares materiāls. MDF un dabīgu masīvkoku var uzskatīt par riska faktoriem ugunsgrēka gadījumā.

SILTUMIZOLĀCIJAS PARAMETRI

Ārdurvju konstrukciju galvenais ienaidnieks ir temperatūras starpība starp iekštelpām un ārpusi. Tāpēc durvju veida, to apdares, materiāla un siltinājuma biezuma izvēle būs atkarīga no pastāvīgas apkures, vējtvera, kā arī pagrabtelpas esamības vai neesamības. Stabilas apkures, vējtvera un neizsalstoša pagraba esamības gadījumā ieejas durvīm pietiek ar standarta izolācijas parametriem. Gadījumā, ja ziemā māja netiek apkurināta, nav vējtvera un silta pagraba, tad ieejas durvīm ir jābūt pamatīgi nosiltinātām.

Pienācīgi nosiltinātas metāla ārdurvis ilgstoši saglabā visus savus ekspluatācijas parametrus. Kā siltinātāju var izmantot minerālvati vai putupoliuretānu. Siltumizolācijas materiāla izvēlei nav gandrīz nekādas nozīmes, jo ir jāņem vērā tikai tā īpatnējā siltumvadītspēja. Šis rādītājs tieši ietekmē izvēlētā materiāla kārtas biezumu un tiek noteikts atbilstoši uzstādītājiem uzdevumiem un klimatiskajiem apstākļiem.

Ja nav vējtvera, tad temperatūras starpību samazināt palīdzēs papildu iekšējo koka durvju uzstādīšana, kas novērsīs metāla ārdurvju izsalšanu. Ja papildu konstrukciju nav iespējams uzstādīt, tad metāla ārdurvis tiek aprīkotas ar maksimāli biezu siltinātāja kārtu. Turklāt ieteicams izveidot stiklotu vai slēgtu lieveni.

ĀRDURVJU DEKORĒŠANA

Pastāv vairāku veidu dekoratīvie aizsargpārklājumi, kuru izvēle atkarīga no konstrukcijas uzstādīšanas vietas un dekoram izvirzītajiem uzdevumiem.

Dabīga masīvkoka apdare ir salīdzinoši dārga un tiek izmantota, lai piešķirtu telpai un ēkas eksterjeram iespaidīgu izskatu. Turklāt dekora detaļas žāvē īpašos apstākļos un apstrādā ar mitrumu atgrūdošiem līdzekļiem. Šādai apdarei ir visaugstākā līmeņa estētiskā pievilcība.

Pulverveida krāsu lietošana ar polimēra aizsargslāni ir lieliski sevi pierādījusi lētāku durvju dekorēšanā. Papildus salīdzinoši nelielajām izmaksām, šim pārklājumam piemīt arī estētiskā pievilcība, jo tas tiek izgatavots, izmantojot sarežģītas mūsdienu tehnoloģijas. Tāds pārklājums pasargā dzelzs ārdurvis no ultravioleto staru, korozijas, temperatūras svārstību ietekmes un tam ir raksturīga vienkārša kopšana. Visvieglāk atjaunojams ļaunprātīgas bojāšanas gadījumā.

MDF paneļiem piemīt lielāka estētiskā pievilcība, bet tai pašā laikā mazāka mitrumizturība. Tāpēc to aizsardzībai pret mitrumu un zemām temperatūrām lieto speciālas polimēru kompozīcijas. Šis dekora veids ir mazāk aizsargāts pret vandālismu, kas nozīmē to, ka tā uzstādīšanas vietu izvēle ir ierobežota.

Īpaša uzmanība jāpievērš mājas ieejas durvīm. To apdarei jābūt neuzkrītošai, noturīgai pret mehāniskiem bojājumiem un ugunsdrošai. Par labāko pretvandālisma pārklājumu māju ieejas durvju konstrukcijām tiek uzskatīts pulverveida pārklājums.

PAPILDU KONSTRUKCIJAS ELEMENTI

Lai aizsargātu durvis pret sliktu laika apstākļu ietekmi un paaugstinātu ērtību, bieži vien virs ieejas ir iespējams uzstādīt aizsargjumtiņu. Šī konstrukcija ir gan funkcionāla (aizsardzība pret nokrišņiem, lāstekām), gan arī estētiska.

Ieejas durvju konstrukciju ieteicams iegādāties no piegādātāja, kas pārzina visas piedāvātās produkcijas īpatnības un dod garantiju izstrādājuma un montāžas kvalitātei.

m-lux.lv