Izvēloties iekšdurvis savu uzmanību jāpievērš kvalitātei, nevis tikai cenai
Iekšdurvis ir cieši saistītas ar veselīgas un harmoniskas atmosfēras saglabāšanu mājās, kā arī tās pilda sava veida aizsargfunkciju no nepatīkamām emocijām vai negatīvas enerģijas. Tāpēc ļoti svarīgi zināt ne tikai parametrus, bet arī to, kāds materiāls tika izmantots šai konstrukcijai. Katrs cilvēks, izvēloties iekšdurvis, vispirms skatās nevis uz sastāvu, bet gan pievērš uzmanību to ārējam izskatam un cenai. Tas nav pareizi, jo sastāvdaļas var daudz ko pateikt par šī produkta kvalitāti.
Iekšdurvju ražošanā tiek izmantoti dažādi materiāli
Tātad, pirmais materiāls, kas tiek izmantots iekšdurvju ražošanā, tautā tiek saukts par mūsu mežu putekļiem, proti, runa iet par koksni. Aplūkosim šo materiālu sīkāk. Koksne tiek uzskatīta par dabisku materiālu un tiek izmantota kokšķiedru plātņu un saplākšņa ražošanai. Taču nevar aizmirst arī to, ka koks ir dzīvs organisms, kuru diemžēl vairs nav tik daudz. Tāpēc lielākā daļa ražošanas uzņēmumu veic virkni pētījumus, lai koksnes izmantošana nākotnē nekaitētu zaļajiem mežiem.
Principā koks tiek uzskatīts par vienu no dārgākajiem materiāliem, kas tiek izmantots mēbeļu ražošanā. Tāpēc durvīm, kas izgatavotas no šāda materiāla, ir pavisam cita cena, nekā PVC konstrukcijām. Kā liecina vēstures fakti, tad no dabīgā koka izgatavotās durvis ne tikai pilda aizsardzības funkcijas, bet arī veicina trokšņu absorbciju un izolē no aukstuma. Savukārt dažādu koku sugu izmantošana uzlabo ne tikai produkta izskatu, bet arī vairo izturību pret nelabvēlīgo ārējās vides faktoru ietekmi.
Patiesībā koks ir unikāls produkts, kas no citiem materiāliem atšķiras ar skaistu koksnes šķiedru dabisko tekstūru. Tikai šeit var ieraudzīt tik daudzveidīgu krāsu gammu. Turklāt jebkura koka tekstūrai ir savas īpašības, tāpēc katra koka tekstūra var pilnībā atšķirties no iepriekšējā. Šī iemesla dēļ, ja durvis ir izgatavotas no vienas koksnes, tām var būt dažādas krāsas un tekstūras.
Mūsdienās durvju dizainam ir liela nozīme
Durvis tiek uzskatītas par svarīgāko faktoru telpas iekārtošanā, protams, arī interjeram ir ļoti liela nozīme. Tomēr tieši durvis atbild par katra ģimenes locekļa personīgo telpu, jo reizēm iespēja pabūt vienatnē ar savām domām cilvēkam var laupīt dzīvību, karjeru un daudz ko citu.
Mūsdienās iekšdurvis tiek izgatavotas no dažādiem materiāliem un vispopulārākās, protams, ir kokam līdzīgās DSP kokskaidu plātnes un DVP kokšķiedru plātnes. Tās ir praktiskas un nav pārāk dārgas, taču, vienlaikus, atšķirībā no dabīgā koka šī plātnēm ir vairāki trūkumi.
Pirmais no tiem – ne pārāk ilgs kalpošanas laiks, šīs plātnes nespēj izturēt pastiprinātu mehānisko slodzi, kā arī tās ir grūti labot. Bet ar ko tad tās atšķiras viena no otras?
Dažādu materiālu salīdzinājums
Piemēram, tādu materiālu kā kokšķiedru plātnes, saīsinājumā DVP, ražo, paaugstinātā temperatūrā presējot vienmērīgi samaltu koksnes daļiņu masu ar nelielām piedevām. Tās galvenokārt izmanto telpās ar augstu mitruma līmeni. Savukārt DSP kokskaidu plātnes arī tiek izgatavotas, pielietojot presēšanas metodi, tikai šajā gadījumā tiek izmantotas koksnes daļiņas, kas iegūtas no skujkoku un lapu koku skaidām, pievienojot sintaktiskos sveķus. Tās ir mitrumizturīgas, kā arī tām piemīt skaņas izolācijas īpašības. Taču vispraktiskākās un videi draudzīgākās, protams, ir kokšķiedru plātnes, (MDF), kas tiek ražotas tāpat kā DVP plātnes, tikai bez piedevām. Tās viegli padodas dažādu formu veidošanai, tāpēc tiek izmantotas detaļu izgatavošanai, kuru izgriešanai nepieciešama izturība un precizitāte.
Runājot par tādu materiālu kā PVC, tad izstrādājumi, kas izgatavoti no šī materiāla, ir mitrumizturīgi, kā arī izturīgi pret uguns un ķīmisko elementu iedarbību, tādiem, kā, piemēram, sārmiem un skābēm. Utilizējot šo izstrādājumu, tas nemaina savas īpašības, ja nu vienīgi tas var nedaudz izmainīties plastikāta krāsa. Taču, atšķirībā no koksnes materiāliem, tas visvairāk ir pakļauts izstrādājuma deformācijai augstas temperatūras ietekmē.
Kopumā ņemot, kokam līdzīgie materiāli tiek plaši izmantoti mēbeļu ražošanā un dažu gadu laikā tiem ir izdevies pilnībā iekarot mēbeļu nozares tirgu, tostarp, iekšdurvju tirgu.
Kā atrisināt mitruma problēmu durvju ražošanā
Jau sen speciālisti ir nonākuši pie secinājuma, ka mitra koksne ir ļoti svarīgs aspekts, kas vistiešākā veidā ietekmē produktu kvalitāti. Jau kopš neatminamiem laikiem profesionālie galdnieki, kas nodarbojās ar durvju izgatavošanu, bija iemācījušies tikt galā ar durvju izmēru izmaiņām, kas notikušas mitruma ietekmes rezultātā. Pastāv daži veidi, kas ļauj aizsargāt detaļas no temperatūras un mitruma izmaiņām. Šie veidi, savukārt, ir labi zināmi speciālistiem.
Pirmkārt, šis veids ir tā saucamā ķīmiskā stabilizācija, kas ietver koksnes impregnēšanu ar visām iespējamām vielām, piemēram, fenola formaldehīdu, metilmetakrilātu. Tomēr jāatzīmē, ka šis veids tiek uzskatīts par finansiālā ziņā ļoti dārgu un sarežģītu procesu, tāpēc to neizmanto pārāk bieži. Ļoti bieži šī problēma tiek atrisināta ar konstrukcijas metožu palīdzību.
Starp citu, ļoti daudzas mēbeles kalpoja salīdzinoši ilgu laiku tieši tāpēc, ka tām bija iespēja pielāgoties savu izmēru izmaiņām. Tā, piemēram, jau ļoti sen šīs jomas profesionāļi atklāja, ka lai saglabātu detaļai taisnstūra formu, nepieciešams to ierāmēt ar garenisku elementu palīdzību.
Telpa, kas izveidojas starp tām, tiek aizpildīta ar koka paneli, kurš laika gaitā varēs pakļauties izmaiņām. Tomēr šai problēmai ir risinājums. Piemēram, var nogriezt paneļa stūrus un ievietot to rāmja rievās. Tas ļaus panelim brīvi kustēties, ja tas piebriedīs vai izkaltīs. Šādu variantu ļoti bieži izmanto praksē, sākot no mēbeļu ražošanas un beidzot ar sienu apdari. Tikai jāņem vērā to, lai nodrošinātu labu koka funkcionalitāti, ļoti liela loma ir cilvēka līdzdalības elementam. Koks kā materiāla izmantošana ir kļuvusi plaši izplatīta ne tikai tāpēc, ka koks izrādījās vispiemērotākais, pieejamākais elements cilvēka lietošanai. Ar koka palīdzību var apmierināt ne tikai funkcionālās vajadzības, bet arī ļaut vaļu radošai izpausmei un attīstīt estētisko uztveri. Nevienam nav nekāds pārsteigums, ka pēdējā laikā ar rokām darinātie koka izstrādājumi joprojām tiek augsti novērtēti un ir ļoti pieprasīti.