Kāpēc dzīvoklī aizsvīst PVC logi no iekšpuses?

Ja Jums ir radies jautājums: “Kāpēc aizsvīst plastikāta logi?”, tad Jūs noteikti ir piemeklējusi daudzus no mums satraucoša problēma – kondensāta parādīšanās uz logiem. Tikai nesteidzieties vainot ražotāju, jo pat viskvalitatīvākajiem un dārgākajiem logiem var veidoties kondensāts, kam var būt daudz iemeslu.

Kas ir kondensāts?

Kondensāts – tas ir mitrums, kas uzkrājas uz loga virsmas ūdens pilienu veidā. Tas rodas tāpēc, ka pastāv gaisa temperatūras starpība starp āru un telpu. Siltā laikā temperatūra telpās un aiz loga ir aptuveni vienāda, tāpēc kondensāts nerodas. Visbiežāk kondensāts uz stikla veidojas laika periodā no rudens līdz pavasarim, kad gaisa temperatūra nokrītas līdz rasas punktam (ūdens no gāzveida stāvokļa pārvēršas šķidrumā, pilienu veidā).

Rasas punktu ietekmē sekojoši faktori:

  • Gaisa temperatūra un mitruma līmenis telpās un uz ielas.
  • Gaisa cirkulācijas intensitāte telpās.
  • Stiklojuma montāžas kvalitāte.

Tieši šo iemeslu dēļ pvc logi virtuvē aizsvīst biežāk nekā pārējās istabās – paaugstinātais mitruma un siltuma līmenis liek par sevi manīt. Atcerieties, ka kondensāts uz stikla pakešu loga virsmas var rasties arī dabisku iemeslu dēļ. Piemēram, ja ēdiena gatavošanas vai gaisa mitrinātāja lietošanas laikā strauji paaugstinās mitruma līmenis.
Tomēr, ja kondensāts ir izveidojies stikla pakešu loga iekšpusē, tad tas liecina par hermetizācijas nepilnībām un brāķi – tāpēc šādu logu ir jānomaina.

Galvenie plastikāta PVC logu aizsvīšanas cēloņi un to risinājums

Visbiežāk plastikāta logi aizsvīst, jo ir nepareizi uzstādīta palodze vai tai ir nepareizs slīpums, pastāv problēmas ar ventilāciju, ir nepietiekama siltumizolācija, slikti pieguļošs loga blīvējums un nekvalitatīva furnitūra. Tomēr nevajadzētu izslēgt arī rūpnīcas defekta iespējamību, kā arī vienmēr pastāv risks, ka varētu tikt pieļauti
pārkāpumi loga konstrukcijas uzstādīšanas laikā. Aplūkosim katru iemeslu sīkāk.

Siltumizolācija

Problēma ar siltuma saglabāšanu varētu būt saistīta ar nepareizi izvēlētu logu. Nereti ir tādi gadījumi, kad dzīvokļu īpašnieki vēlas ietaupīt naudu un pasūta stikla pakešu logus vai profilus, kas nenodrošina nepieciešamo siltumizolācijas līmeni. Tas jo īpaši attiecas uz vietām, kur ir ļoti liels sals: vienkameras stikla pakešu logs nesaglabās siltumu pie -30 C, savukārt kondensāts veidosies pat vasarā. Ja kondensāta veidošanos izraisa nepietiekama siltumizolācija, tad vienīgais patiesi efektīvais variants – tā ir logu nomaiņa pret stikla pakešu logiem ar energotaupīgu stiklojumu.

Problēmas ar ventilācijas sistēmu

Kondensāta veidošanos uz stikla pakešu loga šajā gadījumā izraisa pārāk liels mitruma līmenis telpā un ļoti zema gaisa temperatūra aiz loga. Jaunbūvēs ventilācijas sistēma parasti ir ierīkota pareizi, tāpēc logu aizsvīšanas problēma rodas retāk. Savukārt vecajās mājās visizplatītākā ir tā sauktā dabiskā ventilācija, kas tiek nodrošināta caur koka logu šķirbām. Ja koka logi tiks aizstāti ar plastikāta logiem, šis cirkulācija tiek izjaukta – un stikla pakešu logu aizsvīšanas problēma kļūs aktuāla jau pavisam īsā laikā.

Šādā gadījumā, lai novērstu problēmu, būs jāveic papildus darbi. Vispirms pārliecinieties par to, vai problēma tik tiešām ir saistīta ar ventilācijas sistēmu. Lai to pārbaudītu, pielieciet pie ventilācijas atveres degošu sveci: liesmai jābūt vienmērīgai. Ja uguns liesma ”raustās” vai nodziest, tad sistēma nedarbojas pareizi, un tai ir nepieciešams remonts.

Lai Jūs netraucētu ventilācijas sistēmas problēmas, plastikāta logā var uzstādīt svaiga gaisa pieplūdes vārstu vai ventilatoru ventilācijas nodrošināšanai. Šīs ierīces nodrošinās labu gaisa cirkulāciju un pasargās Jūs no kondensāta pat tad, ja ventilācija Jūsu mājās nav ideāla.

Palodze

Ja tā ir izvēlēta nepareizi, tas var traucēt normālai gaisa cirkulācijai. Piemēram, pārāk plata un gara palodze neļaus nokļūt siltajam gaisam pie loga, kas ārā esošās mīnusa temperatūras apstākļos izraisīs loga aizsvīšanu.

Pastāv vairāki šīs problēmas risinājumi:

  • uzstādīt mazāka izmēra palodzi;
  • lielā palodzē ierīkot perforācijas caurumus vai izveidot īpašas ventilācijas restes;
  • pārvietot apkures radiatoru nedaudz uz priekšu, kā arī noņemt no tā aizsargekrānu.

Vēl ventilāciju var apgrūtināt pārāk liels telpaugu daudzums uz palodzes. Ja kondensāts ir saistīts ar augu klātbūtni, tad pilnīgi pietiks ar to, ja Jūs iestatīsiet logu mikroventilācijas režīmā. Tas samazinās mitruma līmeni telpā.

Nepietiekama vēdināšana

Viens no iemesliem, kāpēc pvc logi ”raud”, varētu būt pārāk reta dzīvokļa vēdināšana. Ieteicams telpas vēdināt katru dienu 15-20 minūtes. Tas samazinās kondensāta veidošanās iespējamību.

Hermetizācijas zaudēšana

Stikla pakešu logs var zaudēt hermetizāciju lietošanas laikā vai arī hermetizācijas problēmas var rasties uzreiz rūpnīcas defekta dēļ. Hermetizācijas zaudēšana – tā ir daudz nopietnāka problēma, nekā varētu šķist pirmajā brīdī. No tās ir atkarīga ne tikai stikla pakešu logu aizsvīšana, bet arī loga siltuma noturēšanas spēja kā tāda.

Hermētiskumu var atjaunot tikai speciālists, jo vairumā gadījumu palīdzēs tikai viena lieta – pilnīga stikla pakešu logu nomaiņa. Taču tad, ja problēma tiek atklāta uzreiz pēc loga uzstādīšanas, tad bojāto logu var nomainīt garantijas laikā.

Nenosiltinātas logu ailes

Mēdz būt situācijas, kad meistari, uzstādot logu, nenosiltina logu ailes. Tas var izraisīt ne tikai logu aizsvīšanu, bet arī pelējuma veidošanos.

Blīvgumijas un furnitūra

Cenošoties ietaupīt uz logu furnitūras rēķina, nevajadzētu brīnīties par kondensāta veidošanos: lētas komplektējošās detaļas nekalpo ilgi, tāpēc tās salīdzinoši īsā laikā vairs nenodrošina pietiekamu logu hermētiskumu. Arī blīvgumija var būt nekvalitatīva, taču visbiežāk problēma ir pavisam cita – blīvgumijas lietošanas ilgums nepārsniedz piecus gadus, jo tās laika gaitā nodilst. Šādā gadījumā pilnīgi pietiks ar to, ja Jūs nomainīsiet vecās blīvgumijas pret jaunām, lai atbrīvotos no kondensāta.

Brāķis un nepareiza logu uzstādīšana

Kā jau mēs iepriekš minējām, rūpnīcas defekts, – tie visbiežāk ir stikla pakešu logi ar bojātu hermētiskumu. Bojāto konstrukciju ir jānomaina garantijas darbības laikā.

Galvenās montāžas kļūdas:

  • Loga montāžas šuve, kas iet pa visu loga perimetru, nav pietiekami apstrādāta ar hermētiķi. Šī iemesla dēļ pa spraugām dzīvoklī var brīvi iekļūt aukstais gaiss un, sajaucoties ar silto gaisu dzīvoklī, uz logiem veidojas kondensāts.
  • Logs nav līdzens. Rāmis ir sašķiebies uz vienu pusi, tāpēc logs neaizveras cieši, jo vērtne nepieguļ cieši rāmim.
  • Pēc montāžas darbu pabeigšanas furnitūra netika noregulēta.

Kādas sekas izraisa kondensāta nogulsnēšanās uz pvc logiem

Nereti šķiet, ka kondensāta nogulsnēšanās uz pvc logiem nav pārāk nopietna problēma, tāpēc ar to vienkārši jāsamierinās. Taču tas nav tik vienkārši: stiklu aizsvīšana bojā loga konstrukciju. Piemēram, regulāra ūdens parādīšanās bojā blīvējumu, kas negatīvi ietekmē logu hermētiskumu.

Šķidruma uzkrāšanās var sabojāt palodzi, kā arī izraisīt loga atvēruma tuvumā esošo tapešu atlipšanu no sienas un traipu veidošanos. Ņemiet vērā, ka augsta mitruma apstākļos ātri parādās pelējums, kas negatīvi ietekmē cilvēku un mājdzīvnieku veselību. Atbrīvoties no pelējuma nebūs viegli, tāpēc labāk ir nepieļaut tā rašanos.

Līdzekļi pret stikla aizsvīšanu, kas paredzēti regulārai lietošanai

Lai atbrīvotos no “raudošiem” pvc logiem, telpas regulāri jāvēdina. Tas palīdz saglabāt ne tikai logu konstrukcijas, bet arī palīdz rūpēties cilvēku veselību. Ņemiet vērā, ka furnitūrai ir vasaras un ziemas periodi – neaizmirstiet tos savlaicīgi pārslēgt.

Pastāv pārbaudīti līdzekļi, kas palīdzēs Jums cīnīties ar šo problēmu. Piemēram, ziepjūdens, spirts un sālsūdens tiek uzskatīti par samērā efektīviem līdzekļiem: noslaukiet logu ar drāniņu, kas samitrināta ar kādu no iepriekš minētājiem līdzekļiem, lai aizsargātu stiklu no mitruma. Izņemot tautas līdzekļus, pastāv īpaši produkti, kas palīdz cīnīties ar stikla aizsvīšanu: aerosoli, salvetes, geli un pastas. Jebkuru līdzekli jāuzklāj uz iepriekš notīrīta loga
iekšpuses, bet pēc tam jānopulē ar mīkstu kokvilnas drāniņu. Šāda uzklāšanas metode ļauj izveidot plānu aizsargplēvi, kas ilgu laiku aizsargās Jūsu logus no kondensāta.

www.m-lux.lv