Kādas durvis ir vislabāk piemērotas vannas istabai vai tualetei?

Vannas istaba un tualete — tās ir telpas, kurās valda īpašs mikroklimats. Paaugstināts mitruma līmenis, straujas temperatūras svārstības – tie ir faktori, kas nelabvēlīgi ietekmē iekšdurvju vērtni. Tieši tāpēc mums bieži rodas jautājums: kādas durvis likt vannas istabā? Vienlaikus mēs vēlamies, lai durvis kalpotu ilgu laiku un saglabātu estētisku izskatu. Izņemot šos kritērijus, vēl ļoti svarīgi ir tas, lai iekštelpu durvis labi iekļautos gan istabas, gan visa dzīvokļa interjerā.

Vannas istabas durvju meteriāla izvēle

Izšķirošais faktors, pieņemot lēmumu, kādas durvis labāk uzstādīt vannas istabā — tā ir sanitārā mezgla platība. No šī kritērija vistiešākā veidā ir atkarīgs gaisa mitruma līmenis. Platības ziņā nelielā telpā mitruma līmenis būs augsts. Šis faktors vēl vairāk pastiprināsies, ja vannas istabā nav ventilācijas, vai arī tā ir ļoti vāja.

Izvēloties iekštelpu durvis vannas istabai,  ieteicams pievērst uzmanību sekojošiem variantiem:

  • koka vai finierētas koka durvis;
  • durvis ar polimēra pārklājumu (laminētas, pārklātas ar PVC plēvi, ar ekofiniera pārklājumu);
  • PVC jeb plastikāta durvis;
  • stikla durvis

Kādiem kritērijiem jāpievērš uzmanību iegādājoties durvis vannas istabai?

Saistībā ar jautājumu, kādas durvis likt vannas istabā, konsultanti parasti iesaka pievērst uzmanību vannas istabas īpašībām. Ja mitruma līmenis telpā pārsniedz 60%, tad speciālisti iesaka pievērst uzmanību materiāliem, kas kalpo kā alternatīva tradicionālajam kokam un ierastajiem koksnes izstrādājumiem. Šajā gadījumā vislabāk izvēlēties PVC jeb plastikātu un stiklu. Savukārt tad, ja telpai ir liela platība, tā ir aprīkota ar labu ventilāciju, tad var uzstādīt masīvkoka, finierētas, laminētas vai emaljētas iekšdurvis.

Jautājumā, kas saistīts ar to, kādas durvis likt vannas istabā, liela nozīme ir aizsargpārklājuma uzklāšanas veidam uz durvju vērtnes un durvju malas. Dažu modeļu izgatavošanai tiek izmantota sekojoša tehnoloģija: plēve vispirms tiek uzklāta uz durvju vērtnes, bet pēc tam uz durvju malas. Izveidojas acij nemanāma šuve, un, ja tā nav hermētiska, tad šajā vietā iekļūs mitrums un durvju vērtne ar laiku uzbriedīs.

Izgatavojot durvis no hidroskopiska materiāla (koks un tā izstrādājumi), augšējie un apakšējie gali parasti netiek pārklāti ar mitrumizturīgu plēvi. Šīs vājās vietas piesaistīs un uzkrās vannas istabā esošo mitrumu. Izvēloties vannas istabai koka durvis, tās noteikti jāpārklāj ar hidrofobo laku.

Laminētie izstrādājumi

Šāda veida durvīm ir pievilcīgākas cenas. Tas tiek izgatavotas no pamatnes, kurai pa virsu tiek uzlīmēts papīrs ar sveķu palīdzību. Zemas kvalitātes pārklājums viegli bojājas un bojājuma vietās iekļūst mitrums. Vislabākās īpašības, raugoties no patēriņa viedokļa, ir laminātam. Tam ir lielāks slāņa biezums, kā arī tam tiek uzklātas vairākas lakas kārtas. Šāda izstrādājuma cena ir augstāka, nekā laminētiem analogiem, taču lamināta iekštelpu durvis ir nodilumizturīgas un iztur 60% un vairāk mitrumu.

Modeļi ar PVC pārklājumu

Šādu durvju karkass tiek izgatavots no MDF, kuram pa virsu tiek uzklāta PVC plēve. Pārklājums durvīm piešķir ūdeni atgrūdošas īpašības, tāpēc tās var mazgāt, izmantojot dezinfekcijas līdzekļus. Šāda veida izstrādājumu galvenā priekšrocība salīdzinājumā ar plastikāta analogiem – tas ir plašs krāsu un tekstūru klāsts. Pie trūkumiem var pieskaitīt virsmas slāņošanos, kā rezultātā materiāla struktūrā iekļūst mitrums, kā arī plēves sastāvā nelielā daudzumā ir iekļauts hlorīds. Ja izvēloties durvis vannas istabai, Jums ļoti svarīgs ir drošības aspekts, tad izvairieties no durvju iegādes ar PVC plēvi. Paaugstinātā temperatūrā hlorīds izdalās apkārtējā vidē, tāpēc PVC pārklājums nav videi draudzīgs.

Durvis ar ekofiniera pārklājumu

Ekofinieris — tas ir jaunās paaudzes materiāls, kas lieliski piemērots vannas istabai. Tas ir kokapstrādes rūpniecības atlikumu un polimēru plastikāta apvienojums. Materiāls ir drošs un ekoloģisks. Ārējā izskata ziņā ekofinieri grūti atšķirt no dabīgā materiāla, tomēr patēriņa īpašību ziņā ekofinieris ir pārāks par dabīgo finieri. Tas ir mitrumizturīgs, noturīgs pret mehānisku iedarbību, estētisks un neizdala kaitīgas vielas atmosfērā pat paaugstinātā temperatūrā, kā arī tas ir labi piemērots vannas istabai. Vienīgais mīnuss – slikta skaņas izolācija.

Koka vai finierēta koka izstrādājumi

Koka izstrādājumi reti tiek uzstādīti vannas istabās, jo tie ir ļoti hidroskopiski. Tomēr, šiem modeļiem ir labas lakas pārklājums, tad tie var kalpot vairākus gadu desmitus.

Durvju karkass ar finiera apdari tiek izgatavots no nedārgas (mīksta) koka sugas vai skaidu plātnes, bet ārējai apdarei tiek izmantotas augstvērtīgas šķirnes. Finierēti izstrādājumi izskatās ļoti respektabli, taču tie nav mitrumizturīgi. Tāpēc, ja telpā ir augsts mitruma līmenis, nav ieteicams uzstādīt modeļus ar finiera apdari.

Plastikāta durvis

Šādām durvīm ir pieņemama cena, jo tās tiek izgatavotas no nedārgām izejvielām. Izstrādājuma iekšpuse tiek aizpildīta ar putupolisterolu. Plastikāta modeļi ir absolūti hidrofobi, tie nebaidās no temperatūru svārstībām, kā arī sēnīšu un pelējuma bioloģiskās ietekmes. Izņemot šīs priekšrocības, plastikāta durvis nodrošina labu trokšņu izolāciju un novērš siltuma pārnesi.Šāda veida durvju galvenais trūkums – vienveidība un nerespektabls ārējais izskats. Pārsvarā plastikāta iekšdurvīm ir standarta forma un izmēri, kā arī tās tiek krāsotas baltā krāsā. Turklāt, nonākot saskarsmē ar augstām temperatūrām, plastikāts sāk izdalīt hlorīdu, tāpēc tas tiek uzskatīts par videi nedrošu materiālu.

Stikla modeļi

Šāda veida durvīm ir visaugstākie ekspluatācijas rādītāji, tāpēc tās ir lieliski piemērotas uzstādīšanai vannas istabā. Stikla durvis izskatās samērā neparasti, bet, vienlaikus, arī ļoti skaisti. Tās piešķir viegluma sajūtu un palielina telpu. Mūsdienu rūdītais stikls vai triplekss nebaidās no mehāniskās ietekmes, to var mazgāt, izmantojot ķīmiskas vielas. Ja Jūs nevarat izlemts, kādas durvis uzstādīt vannas istabā, tad izvēlieties šo materiālu.

Raugoties no vides viedokļa, stikls ir absolūti drošs un labs materiāls. Savukārt jaunās tehnoloģijas, kas tiek pielietotas durvju ražošanai no šāda izejmateriāla, izslēdz savainošanās iespējamību ar lauskām. Pat spēcīga trieciena gadījumā durvis nesaplīsīs sīkās lauskās, Jūs redzēsiet tikai plaisu tīklojumu polimēra plēves iekšpusē. Galvenais stikla iekšdurvju trūkums ir to augstās izmaksas un lielais svars, tāpēc tiek pastiprināti noslogota durvju aile, kā arī jāizvēlas izturīga furnitūra. Estētisku apsvērumu dēļ vannas istabā jāizvēlas matēta stikla modeļus.

Kādas durvis vislabāk uzstādīt vannas istabā?

Sakarā ar to, ka tiek piedāvāti neskaitāmi iekšdurvju modeļi, dažreiz ir ļoti grūti izdarīt izvēli. Tabulā norādīti dažādu izstrādājumu salīdzinošie raksturlielumi palīdzēs Jums izlemt, kuras durvis būs vislabāk piemērotas vannas istabai:

Durvis un to veidi

Durvju veidu salīdzinājums

Secinājumi

Pieņemot lēmumu, kādas durvis uzstādīt vannas istabā, jāizlemj, kurš no kritērijiem ir vissvarīgākais: respektabls ārējais izskats, mitrumizturība, noturība pret mehānisko nodilumu. Universāls variants būs stikla durvis. Tās atbilst visiem kritērijiem, taču tām ir liels svars un liela cena. Lētāki varianti – durvis ar ekofiniera pārklājumu, laminātu, finieri. Plastikāta durvis un izstrādājumi ar PVC pārklājumu var nodarīt kaitējumu veselībai, jo paaugstinātas gaisa temperatūras apstākļos izdalās hlors. Koka izstrādājumus nav ieteicams uzstādīt istabās ar mitruma līmenis virs 60%.

www.m-lux.lv